Физическите признаци на депресията

В последните години все повече млади хора са засегнати от една от най-незабележимите психични болести – депресията. И дори някой да я определят като временно състояние, което ще отмине сравнително лесно, други са много уплашени от симптомите и, които често са не само психически, а и физически. Психическите ни неразположения почти винаги се отразяват на цялото ни тяло и то започва да реагира по различен начин в зависимост от индивидуалността на всеки от нас.

Понякога ние не усещаме как влизаме в капана на депресията, отдаваме на стрес и проблеми. Понякога близките ни разпознават тревожното състояние. Ако пък самите ние разпознаем тези признаци в близки и приятели, носим отговорността да реагираме.

Кои са физическите прояви на депресията

Главоболие и мигрена
Доказано е, че съществува силна връзка между главоболието и депресивните състояния. Затова, ако често започнете да се сблъсквате с този проблем, не го отдавайте на преумората, още повече, ако психически не се чувствате добре. Потърсете специалист за консултация.

Безсъние или обратното- постоянна сънливост
Промените в съня винаги са индикатор, че нещо в главата или тялото ни се случва. Дори понякога да се дължат на обикновена умора, стрес или просто смяна на сезона, по-често те са признак на по-сериозен проблем, какъвто може да бъде депресията.

Липса или засилване на апетита
Ако напоследък не изпитвате чувство на глад или пък хапвате като освирепели и то на по-малки интервали от време, задължително обърнете внимание и на психическото си състояние.

Болки в стомаха, диария, запек или постоянно гадене след хапване
Ако сте имали здрав и редовен стомах и изведнъж започнете да страдате от запек или диария или просто усещате остра коликообразна болка на моменти, не отхвърляйте факта, че причината може да е в главата ви. Гаденето след прием на храна и понякога неспособността ви да я задържите в стомаха, също е сериозен проблем, отключващ се при депресивни състояния. Затова, ако лекарят не установи нарушения в стомашните ви органи и функции, обърнете се към психолог.

Болки в областта на гърдите
Сърдечно-съдовите заболявания често вървят ръка за ръка с депресията. Установено е, че признаци на тревожност се наблюдават при половината от хората, които се оплакват от болки и пристягания в гърдите.

Ставни болки и болки в гърба
Ако сте млад човек, а болките в ставите или гърба от известно време са станали нормално явление за вас, помислете добре на какво се дължат. Депресията може да бъде съпътствана и от болки в ставите.

Нарушения в менструалния цикъл
Предполагам сте забелязали как при претоварване или преживян стрес, цикълът ви също реагира. В случай, че е станал изключително нередовен, а нямате конкретен гинекологичен проблем, задължително потърсете причината в психичното си състояние.

Сексуални смущения
Категоричният отказ от секс определено не е присъщ за никой психически и физически здрав човек. Депресията със сигурност би се отразила на сексуалното ви желание, затова не я подминавайте, когато то липсва.

Все още голяма част от хората не търсят помощ при възникнал психологичен проблем от срам или страх, че могат да им бъдат изписани медикаменти, които не желаят да приемат. Добре е да знаем, че страхът ни от антидепресанти може да е неоснователен, тъй като все по-голяма част от специалистите вече залагат на по-безобидното лечение, като това с изцяло билкови средства или само с редовно посещение при психолог. И помнете, че понякога колкото и да се опитвате да си помогнете сами с положителни мисли и емоции, възможността сами да се излекувате е нулева.

Има наистина много тежки форми на това психично разстройство, които може да преборите само с помощта на специалист. И няма нищо срамно в това да потърсиш помощ от такъв характер, още повече, че в наши дни тя е необходима на все повече хора. Ако всеки един от нас се вгледа добре в собствените си проблеми и направи така, че да ги разреши, ще бъде не само по-полезен и пълноценен на самия себе си, а и за околните. Какво по-хубаво от това!?

Автор: Мая Петрова

Източник: http://www.hera.bg