ДОБЪР ДЕН, ПРОДАВАТЕ ЛИ НОВА ПСИХИКА?

“Ти се опитваш да обясниш на този идиот (психотерапевта), а той не разбира! Ти го обясняваш малко по-ясно, а този идиот все още не разбира! Ти го обясняваш още по-ясно и внезапно осъзнаваш, че за пръв път в живота си самият ти го разбираш…”                                                                                                                                              Бруно Бетелхайм

Ще си говорим за психотерапията…,което значи, че задължително между добре подредените изречения и опитите за симпатично сглобена кратка, но изключително важна информация, ще се промъкват коментари, като:

 „Аз, да не съм луд!“, „Как ще разчитам на непознат да ми помогне!“, „Я сипи една ракия, разговори, глупости“, “Мога да се оправя и сам!“

Хората така упорито отбягват срещата с психолог, че често избират да си направят 56 медицински изследвания, (често болезнени и неприятни), да отидат на врачка или при астролог, (а може и при двамата), да се напият с приятели (или без тях) и повтаряйки си, че всичко е наред, да се надяват, че все в един момент нещата ще се оправят наистина (от само себе си).

Психотерапията спасява животи, буквално и преносно.

„Имам си приятели, те ме познават най-добре!“. „Аз да не съм някакъв слабак, че да ходя на психолог!“ „Това е някаква лигавщина“ „Пари на вятъра!“…. и трупаш всичко в себе си, и 30 години пиеш сода и си мислиш, че помага за киселините в душата.

В същността на психотерапията е Емпатията. Да гледаш през прозореца на другия. Да се опитваш да видиш света така, както го вижда клиентът ти. Терапията се случва тогава, когато терапевтът влезе коректно в света на клиента. Преживяването да бъдеш изцяло видян и напълно разбран е разтърсващо и само по себе си пробуждащо промяната.

Терапията е пътуване, едно посещение при терапевт няма магически да те заведе до крайната точка на маршрута.

*„Често казвам на клиентите си, че идеалният психотерапевт трябва да бъде само водач при тежкото им изкачване на планината, който показва коя пътека е най-подходяща и коя трябва да се избягва. За да съм точна, трябва да добавя, че психотерапевтът е водач, който не е съвсем уверен в маршрута, защото колкото и опитен покорител на върхове да е, той никога не е изчаквал тъкмо този връх. „

 „Терапията е разход!“, „Безплатен обяд няма!“, „Пари за глупости нямам!“

В магазина за психики, емоции и други непродаващи се неща:

Клиент: -А, колко струва тази психика, трябва да си купя една нова, че моята се счупи?

НеПродавач: – Тази не се продава, вече е капарирана за друг, който не се е грижил за своята.

Клиент: – Ама как така!? Аз сега какво да правя с моята, тя не работи, както трябва!

НеПродавач: – Ако имате валидна гаранция, можете да отиде до Информация, ето там е.

Клиент: – Гаранция ли!? Та тя изтече преди 3 години, малко след като се случи онази трагедия в живота ми!

НеПродавач: – А, Вие защо не ни потърсихте тогава, когато още е била валидна гаранцията?

Клиент: – Реших сам да си я оправя! Мислех си, колко му е, ще развъртя едно-две алкохолни винтчета, ще замажа с малко говорене с приятели…Мислех, че съм я оправил!

НеПродавач: – Добре, ясно. Имаме и отдел за хора като Вас, продължете от тук направо и ще видите табела, на която пише: „По-евтино от плазмата Ви, по-скъпо от бездействието Ви.“

Коренът на думата психологията идва от старогръцкото психе, което означава душа, а душата не бива да се пипа от всеки (с мръсни ръце) и за да можеш изобщо да боравиш с нея са ти необходими поне 8 години обучение (и не говоря само за образование в университет, но и за допълнително обучение в специална школа за психотерапевти).

  „Абе да сме живи и здрави пък другото майната му“…

Ни живи, ни здрави, когато душата (психиката) страда. Днес дори традиционната медицина приема, че най-малко 75% от неразположенията (болестите) са психосоматични.  Физическата болка е причинена от някаква емоционална или умствена причина (в огромен брой от случаите).

„Тук сме трима – ти, аз и твоят проблем. От това на коя страна застанеш, зависи изходът. Ако застанеш на моя страна, заедно ще се справим. Ако застанеш на страната на проблема, никой не може да ти помогне.“

Хипократ

 

Автор: Емилия Сотирова

Източник: https://sovapsychologist.com